Sklerose, D-vitaminmangel, kvinder og børn – kom ud i solen!
Skrevet d. 14. apr, 2010 af Vibeke i kategorien Børn & Unge, Fra 0-1 år, Fra 1-3 år, Fra 3-6 år, Fra 6-18 år, Ikke kategoriseret, Nyheder & Blog, Sundhed
Der er netop kommet meget bekymrende tal frem, som viser en stærk stigning i antallet med sklerose – en sygdom som især rammer kvinder. Fra undersøgelser ved vi, at D-vitaminmangel spiller en vigtig rolle for udviklingen af sygdommen – og da også især hos kvinder. Derfor bør tallene føre til en ændret holdning til solen. Andre undersøgelser viser en tæt sammenhæng mellem D-vitaminmangel og bl.a. Brystkræft, ligesom D-vitamin spiller en meget vigtig rolle for børnenes knogleudvikling.
Det er på tide, at vi får lagt den mangeårige solforskrækkelse bag os. Det gælder ikke mindst for daginstitutionerne – som jo de senere år nærmest har holdt børnene indendørs hele sommeren. Det tidspunkt på året, hvor børn og voksne skal opbygge deres D-vitaminlager, som vi så tærer på i løbet af de mørke vintermåneder. Børnene skal ud i solen – men undgå solskoldninger. Og de skal ikke smørres bevidstløst ind i solcremer, som mindsker dannelsen af D-vitamin. Ligesom vi skal sikre, at mørklødede piger og kvinder får ekstra sollys og ikke mindst undgår tildækning, som blot øger risikoen markant for D-vitaminmangel.



5 har allerede deltaget i debatten
nielshs
15. apr, 2010
Problemet er Kræftens Bekæmpelse og Sundhedsstyrelsen, som stadigt fraråder danskerne at opholde sig i solen mellem 12 og 15. Men det er netop i dette tidsinterval fra maj til september at vi kan danne D-vitamin. Men en halv time i middagsolen 3 gange om ugen (uden solcreme) er nok til at danne tilstrækkelig D-vitamin. Efterfølgende kan man så efterleve solrådene.
Fra september til maj måned er det for de fleste nødvendigt at tage et tilskud D3-vitamin for at opretholde sommerens niveau.
For mit eget vedkommende er jeg nød til at tage 140 mikrogram dagligt for ikke at falde i niveau.
Hilsen Niels
Helene Bjerno
30. apr, 2010
Jeg er slet ikke enig.
Vi ser så mange problemer med hudkræft som er i voldsom stigning – ( har dog ikke lige tjekket tallene lige nu) – men mener dog at det er et problem som man ikke bare sådan kan negligere.
Såvidt jeg har læst er solen ikke tilstrækkelig i vinterhalvåret.
Man kan ikke opbygge soldepoter om sommeren som så holder i vinterhalvåret. Der er bare ikke sol nok her i Norden om vinteren – så i stedet for at risikere hudkræft – som altså også en del dør af – så må vi tage tilskud – eller som en del forskere forslår tilsætte d-vitamin til maden.
Måske er det bare ikke så naturligt at bo så langt nordpå som vi gør – og det må vi så tage en rationel konsekvens af.
Hvor er det dokumenteret at man kan opbygge d-vitamindepoter om sommeren som holder hele året?
Det mener jeg altså ikke er korrekt?
Helene Bjerno
30. apr, 2010
Mange danskere ramt
Danmark har en af de højeste forekomster af både almindelig hudkræft og modermærkekræft i verden:
* Globalt ligger Danmark nummer syv
* Gennem de seneste 30 år er antal tilfælde af begge kræftformer tredoblet blandt danskerne.(…)
Mere end hver 2.dag dør en dansker af modermærkekræft.
citat slut.
Helene Bjerno
30. apr, 2010
D-vitamin er et vitamin, som vi hovedsagligt får fra solen og kun i mindre grad fra kosten.
D-vitamin dannes i huden i sommerhalvåret, når den rammes af solens ultraviolette stråler. Derfor har det betydning, hvor meget man færdes ude i solen, og at solens stråler har mulighed for at ramme huden. Ophold i solen med bare underarme, hænder og ansigt i en halv time dagligt i sommerhalvåret anses for tilstrækkeligt til, at man kan danne det nødvendige D-vitamin.
Man danner således om sommeren et lager D-vitamin, som man tærer på den følgende vinter. Men det er ikke nok til at dække behovet til hele vinteren
citat slut Fødevarestyrelsen.
Bemærk hvad Fødevarestyrelsen skriver: det depot man kan opbygge om sommeren er ikke nok til at dække behovet hele vinteren igennem.
Helene Bjerno
02. jun, 2010
Ja nu kan man så læse, at SST mener, at det med d-vitamin-målinger ( som er dyre) og behandling med d-vitamin er overdrevent idet de anfører at fornuftig brug af sol og fornutig kost bl.a. fisk i teorien er nok til at få det d-vitamin, som er nødvendigt. Det er jo så i modstrid hvad jeg har skrevet ovenfor.
Men et er teori – noget andet er praksis.
Det er da muligt,at der er en teoretisk chance for at få nok d-vitamin. Men i praksis har undersøgelser jo vist, at det er ca. hver 2. dansker, der mangler d-vitamin. Og ny forskning viser jo, at det kan have ret så alvorlige følger i forhold til en lang række alvorlige sygdomme og lidelser.
F.eks. sygdomme, som er i fremmarch og koster massive lidelser for den enkelte, de pårørende og ikke mindst i samfundsøkonomien som tabt arbejdsfortjeneste, førtidspension osv.
Hver anden mangler D-vitamin
26. apr. 2010 09.58 P3Nyheder
Det kan have alvorlige konsekvenser at være i D-vitaminmangel.
Det viser en undersøgelse, der bliver offentliggjort i dag.
Det anslås, at mere end hver anden dansker mangler det berømte vitamin – og det kan fremme alvorlige psykiske lidelser.
Manglende D-vitamin kan påvirke hjernen
For underskuddet har stor indflydelse på hjernens funktion, fortæller manden bag undersøgelsen, læge og ph.d. Mahmoud Ashkanian fra Neuropsykiatrisk Klink på Århus Universitetshospital.
- Det samlede resultat peger på en sammenhæng mellem det at have et lavt niveau af D-vitamin og at udvikle depressive symptomer, siger han til P3Nyheder.
Undersøgelsen bygger på 250 forskellige danske og udenlandske studier.
Depressioner kan forstærkes af mangel
Og den viser, at manglende vitaminer kan føre til så alvorlige sindslidelser som skizofreni og kraftig depression.
Det er fra solen, at vi optager D-vitamin i kroppen. Og derfor kan det forklare vinterdepression.
Danskerne skal i gang med vitaminpillerne, mener Mahmoud Askhanian.
- Jeg vil råde til, at man kommer i gang med at tage D-vitamintilskud, fordi mangel på D-vitamin kan være med til at vedligeholde en depression, siger han til P3Nyheder.
Deltag i debatten